נהלי הגן

ימים ושעות הפעילות
הגן יפעל בין השעות 8:00-16:30 בימים א'-ה' בין התאריכים 1 לספטמבר 2016 עד 3 אוגוסט 2017. בימים הראשונים אנו נפעל על פי תכנית ולו"ז הסתגלות לגן שיתוכנן על ידי צוותי הגן לכל קבוצת גיל על פי צרכיה. לאחר מכן נאפשר להורים להביא את ילדיהם לגן החל מהשעה 7:30. רשימת החגים והחופשות של הגן מצורף לידיעתכם.

הגעה לגן
אנו מבקשים מההורים לעשות מאמץ ולהביא את הילדים לגן לפני 9:00 בבוקר בכדי לאפשר לילדים מספיק זמן להתאקלם לפני מפגש הבוקר. הורים מוזמנים לבלות זמן עם ילדיהם בגן על מנת לעזור לילדים להתאקלם ולהקל על הפרדה מההורים. לאחר שהילדים יתרגלו לשגרת הגן ומרגישים בנוח עם צוות הגן נציע להורים להשתמש בשירות 'נשק וסע' – איש צוות אחד מכל כיתה יהיה זמין להביא את ילדיכם מהמדרכה שלפני הגן בזמני ההגעה לגן בבקרים. בכדי להשתמש בשירות זה נבקש שההורה יתקשר למשרדי הגן (03-6527011) ולא לטלפונים הניידים של צוות הגן. לאחר 9:30 שער הגן ינעל למען ביטחון הילדים. כניסה לגן לאחר שעה זו תתאפשר על ידי צלצול בפעמון שער הגן

איסוף מהגן
הורי הילדים בקבוצות 1 ו- 2 יאספו את ילדיהם מהכיתות. הורי הילדים בכיתות 3 ו- 4 יאספו את ילדיהם מחצר הגן. רק אנשים מורשים מראש על ידי ההורים יוכלו לאסוף את ילדיכם. לאחר שהילדים יתרגלו לשגרת הגן ומרגישים בנוח עם צוות הגן נציע להורים להשתמש בשירות 'נשק וסע' – איש צוות אחד מכל כיתה יהיה זמין להביא את ילדיכם למדרכה שבפתח הגן בזמני האיסוף מהגן אחה"צ. בכדי להשתמש בשירות זה נבקש שההורה יתקשר למשרדי הגן (03-6527011) ולא לטלפונים הניידים של צוות הגן. הורים מוזמנים לבלות עם ילדיהם בחצר הגן לאחר שעות הפעילות אלא אם מתקיימת בחצר חוג. בילוי בחצר הגן לאחר שעות פעילות הגן הינה באחריות והשגחת ההורים. אנו מבקשים שתעשו כל מאמץ לאסוף את ילדיכם בזמן. כקהילה חשוב שנהווה דוגמא לילדינו בכך שנכבד את הזמן החופשי של הצוות.

מועדון יום שישי
ילדי הגן מוזמנים להצטרף למועדון יום שישי שיתקיים בשלושת ימי שישי הראשונים של כל חודש בין השעות 8:30 ל- 12:30. הפעילות בימי שישי תועבר על ידי צוות משלים ותכלול פעילויות וחוגים שונים, וקבלת שבת של כל הגן יחדיו. יום השישי האחרון של כל חודש מוקדש לטיול משפחות הגן שמאורגן על ידי ההורים של כל כיתה.
מועדון יום שישי יתחיל ב- 9 ספטמבר 2016. הורים יוכלו לרשום את ילדיהם למועדון לאורך כל שנת הלימודים בהתראה של חודש אחד. ביטול ההרשמה למועדון יתאפשר בדומה לביטול הרישום לגן על ידי הודעה מוקדמת של חודש אחד. לרישום/ביטול הרשמה למועדון יש לשלוח מייל ל- info@jecc.co.il

מזון
בכל יום הילדים עוזרים בהכנת ארוחות בריאות, מזינות וטריות במטבח הגן - שתי ארוחות קלות המוגשות בבוקר ואחה"צ וארוחת צהריים חמה. אנו מאמינים שאוכל טעים ובריא, המוצג בצורה אסתטית, מוגש בצלחות נאות על שולחן ערוך יפה, ונאכל בחברתם של חברים טובים  - מאפשר לטפח גישה חיובית כלפי מזון מגוון ולבנות הרגלי אכילה בריאים. אנו תמיד שמחים ללמוד מתכונים חדשים אז אם יש לכם מתכון מוצלח מהבית שתפו אותנו. אין לשלוח אוכל לארוחת בוקר לילדיכם או חטיפים לאחר הצהרים. נשמח לאחסן ולהכין לילדים שעדיין שותים מבקבוק תחליפי חלב או חלב – אנא הביאו אותם לצוות הגן בבוקר.
תפריט הגן יפורסם באתר האינטרנט של הגן ובלוח המודעות שבכניסה. שינויים בתפריט יפורטו באתר ועל לוח המודעות.

מה להביא לגן בכל יום?
אנו מבקשים מהורים להביא לגן בכל יום תיק עם בגדים להחלפה לפי מזג האוויר. יש לכתוב על כל פריט את שם הילד בכדי למנוע איבוד הפריט. יש לנו בגן מבחר בגדים שהילדים יוכלו להשאיל במקרה הצורך אך ילדים לעיתים מעדיפים ללבוד בגדים שלהם. יש לשלוח את הילד/ה לגן עם בקבוק מים עם שמו/שמה. בחודשים החמים אנו ממליצים להוסיף לתיק משחה נגד יתושים וקרם שיזוף, ובחורף מגפיים. אנו ממליצים שלא להביא לגן צעצועים או פריטים יקרי ערך בכדי להימנע ממצב של אבדה או שבירה. ציוד הגן נבחר בקפידה להתאים לרוח החינוכית של הגן וצעצועים אישיים יכולים לגרום לקונפליקטים בין הילדים.

הורים לילדים המשתמשים בחיתולים מתבקשים לוודא שיש לילדם בכל יום בתיק לפחות 4 חיתולים וחבילת מטליות לחות. צוות הגן יודיע להורים כשיש להביא חיתולים/מטליות לחות אם הם עומדים להיגמר בתא שלהם.

הורים לילדים הלומדים להשתמש בשירותים מתבקשים להביא לגן מספר בגדים להחלפה ומגבת בכדי שנוכל לשטוף את ילדם במקרה הצורך.

שנת צהריים/מנוחת צהריים
אחד מכישורי החיים החשובים שאנו נעזור לילדים לפתח במהלך השנה הוא היכולת להקשיב לגוף שלהם. זה כולל את היכולת לקבוע אם חם או קר להם, להיות מסוגלים לתאר כאב גופני, לדעת מתי הם רעבים או מלאים, והאם הם מרגישים עייפים וזקוקים לשינה או מנוחה. כל ילד שירצה לישון יוכל לעשות זאת בחדר חשוך ושקט. ילדים שלא זקוקים לשינה יוכלו לבלות את הזמן בפעילויות רגועות, נינוחות בחדר הראשי.
בכל יום ראשון יש לשלוח סדין ושמיכה וכל פריט אחר שהילד זקוק לו בכדי להירדם (מוצץ, חיתול וכו).

אנו מבקשים שכל הילדים, גם אלו שאינם ישנים בצהריים, יביאו סדין בכל יום ראשון, שיוחזרו לניקוי להורים בסוף יום חמישי.

בחודשיים הראשונים הילדים בקבוצות הצעירות יותר ילמדו בהדרגה לישון ביחד כקבוצה אחרי ארוחת הצהריים למשך שעה-שעתיים לפי צרכי הילד.

להתלבש בשביל להתלכלך
לילדים יהיו בכל יום בגן אין ספור הזדמנויות לבטא את עצמם על ידי מה שלוריס מאלאגוצי, מייסד רג'יו אמיליה, כינה: "מאה שפות"; החל מהכנת ארוחת עשר ועד לפיסול בחימר ולמשחק בשלולית בוץ בפארק - ילדים מתקשרים עם העולם שסביבם בדרכים שונות ורבות. אנו רוצים שהילדים ירגישו בנוח לחקור ולהתנסות מבלי לחשוש שילכלכו או יהרסו את בגדיהם ונעליהם. בנוסף, כיוון שעצמאות היא חלק חשוב מאוד בהתפתחות, נבקש שהילדים ילבשו בגדים, וינעלו נעליים, שהם יכולים לפשוט וללבוש בעצמם. לכן נודה אם תלבישו את ילדיכם בהתאם ואל תשכחו לכתוב את שם הילד/ה על כל פריט לבוש או ציוד ששייך לו/ה.

חגים ומועדים:
כקבוצה נציין ונחגוג יחד חגים ומועדים בלוח השנה היהודי והישראלי. אלו הזדמנויות ליצור תחושה של חיבור, ללמוד על ההיסטוריה הלאומית וליהנות מיופי המסורת שלנו. בנוסף ב- JECC מקדמים בברכה ילדים מרקעים תרבותיים ודתיים שונים, ולכן ננצל בשמחה כל הזדמנות לחשוף את הילדים לחגים, לטקסים ולמסורות שונות. משפחות הילדים מוזמנות לבוא ולהציג את התרבות או המורשת שלהם בגן ולציין ולחגוג את חגיהן ומועדיהן.

ימי הולדת
יום הולדת הוא זמן מיוחד בחיי הילד הן מבחינת הזהות האישית שלו או שלה והן כנקודת ציון משפחתית. ביחד כקבוצה כל כיתה תיצור את הטקס ואת המסורת המציינים את היום המיוחד הזה בגן. ההורים מוזמנים לקחת חלק בחגיגת יום ההולדת, וניתן להביא קינוח או מאכל לכל הילדים אך אנו מבקשים לא להביא לגן קישוטים או מתנות/ממתקים. לגבי חגיגות יום הולדת שנערכות מחוץ לגן אנו מבקשים שאם הוחלט לא להזמין את כל ילדי הגן אז יש לשמור על דיסקרטיות ולא לחלק את ההזמנות בגן בכדי למנוע פגיעה ברגשות ילדים אחרים.

מעורבות הורים
כהורים אתם חלק בלתי נפרד מקהילת הגן ושותפים לעשייה של הצוות החינוכי. אנו מזמינים אתכם ההורים לבלות זמן בגן, בין אם בבקרים או אחה"צ כשאתם מביאים או אוספים את ילדיכם או בהעברת פעילות מתוכננת עם הילדים במשך היום. הורים מוזמנים לקרוא ספר, לעזור בגינה, להצטרף לטיולים, להציג משהו שקשור לפרויקט שהילדים עובדים עליו או לתחביב או נושא שמעסיק אותם. נבקש שתתאמו את הפעילות עם הצוות מראש. הורים תמיד מוזמנים להכיר הורים אחרים ולבלות בפינת הקהילה שלנו בחצר הקדמית בבוקר לאחר הבאת הילדים לכיתה או אחה"צ לפני איסוף הילדים.

תקשורת
אחד מעקרונות גישת החינוך שלנו הוא תקשורת פתוחה בין הורים למורים. תקשורת זו תכלול שליחת תמונות ווידאו של הילדים, מסמכי תיעוד שנשלחים להורים במייל, תיקיות המכילות תיעוד יומי של הקבוצות הצעירות בגן, שיחות טלפון, ופגישות אישיות בהתאם לצורך. מעל הכל אנחנו מנסים ליצור תקשורת איכותית, ליצור דיאלוגים מכבדים, אמיתיים, מתחשבים בזולת ומשתפים. לכן, החלטנו לא ליצור קבוצות ווטס-אפ שלעיתים פוגעות באיכויות התקשורת.

טיולי משפחות
אחת מהמסורות שאנו ממשיכים משנת הלימודים מקודמת היא טיול משפחות חודשי. טיולים אלו בדר"כ מתקיימים ביום שישי האחרון של כל חודש (ראה תאריכי טיולים בלוח השנה המצורף) במקומות שונים באזור. הטיולים מאורגנים על ידי הורה מתנדב מכל קבוצה. אם את/אתה מעוניין להתנדב להוביל את טיול המשפחות של הקבוצה של ילדך/ילדתך אנא צור עמנו קשר. הטיולים הקבוצתיים הללו היו הגורם המשמעותי ביותר לגיבוש קהילת ההורים שלנו בשנה הקודמת. אמנם הנוכחות אינה חובה אבל מאד מומלצת.

מיחזור חומרים
בשנת 1972 האדריכל סיימון ניקולסון פיתח את תיאורית החלקים הנפרדים לפיה חלקי פריטים וחומרים שניתן לשנע ולהזיז כדי לתכנן, לעצב מחדש ולהשתעשע איתם מעניקים הרבה יותר הזדמנויות לפעילות יצירתית מאשר חומרים וסביבה סטטית. בשנים האחרונות, תאוריה זו חדרה לסביבות החינוכיות הפרוגרסיביות לגיל הרך. זוהי הסיבה שלא תמצאו הרבה צעצועים שהשימוש בהם הוא חד מימדי בגן שלנו. במקום זאת הגן שלנו מלא בחומרים ופריטים המגרים את דמיון  ומעודדים למידה. אבל אנחנו זקוקים לעזרתכם! אנחנו תמיד מחפשים "חלקים נפרדים" חדשים להוסיף לאוסף שלנו. הנה כמה מהחומרים שנשמח לקבל, אם תרצו להיפטר מהם:

 • צינורות קרטון
 • צינורות פלסטיק מכל סוג שהוא
 • חתיכות עץ
 • מפתחות
 • מפתחות
 • כפתורים
 • תקליטורים ישנים
 • קופסאות קטנות וגדולות מכל סוג
 • צדפים
 • פקקי בקבוקים
 • חוטים
 • אריזות ריפוד של בועות אויר (פצפצים)
 • בדים
 • חבלים
 • סלים
 • אבנים
 • ארגזים
 • דליים
 • כל אובייקט או חומר שיכול להתאים למשחק הרכבה

נהלי בטיחות

הדבר החשוב לנו ביותר הוא הבריאות והבטיחות של ילדי הגן. בקנה אחד עם גישת רג'יו אמיליה, ה-JECC רואה ברווחתם הגופנית ונפשית של ילדים כזכות אדם בסיסית. אנא קראו את נהלי הבטיחות המפורטים להלן. אנו מודים לכם על שיתוף פעולה.

לילד שיש אחד או יותר מהתסמינים הבאים צריך להישאר בבית או יישלח הביתה:

• חום (אין חום ב- 24 שעות האחרונות)
• שלשול
• נזלת צהובה / ירוקה
• גרון כואב או נקודות בגרון
• שיעול מתמשך
• הקאות או בחילות (אין הקאות ב- 24 השעות האחרונות)
• דלקת עיניים
• פריחה יוצאת דופן
• התנהגות פסיבית/רדומה או בכי יוצא דופן
• תסמינים של מחלות מדבקות או טפילים מדבקים (כינים, אבעבועות רוח, וכו ')

רשימה זו נתונה לשינויים על פי הנחיות משרד הבריאות.

ילדים יכולים לחזור לגן כאשר:
• החום לא עלה במשך 24 השעות האחרונות
• בחילות, הקאות או שלשולים לא הופיעו במשך 24 השעות האחרונות.
• לפחות 4 מנות של אנטיביוטיקה ניתנו לילד ב 24 השעות האחרונות לטיפול במחלות זיהומיות.
• הילד מרגיש טוב שוב / התנהגות חזרה להיות נורמלית

תאונות או פציעות:
נעשה כל מאמץ לספק סביבה בטוחה לילדים. כאשר מתרחשת תאונה, הצוות יעשה כל מאמץ שהילד הפצוע יקבל טיפל ראוי. המורים קיבלו הדרכה ומאובזרים בערכות עזרה הראשונות שנמצאות איתם כל הזמן. במקרה של תאונה או פציעה חמורה, נעשה כל ניסיון ליצור קשר עם ההורים או איש קשר למקרי חירום. במקרה שלא ניתן ליצור קשר, הצוות מורשה להזעיק אמבולנס לקבלת טיפול רפואי דחוף.

תרופות:
אם הילד זקוק לתרופה במהלך היום בגן, צור קשר עם אחד מהגננות/גננים ומלא טופס המפרט את המידע להלן:
1) שמו של הילד שזקוק לטיפול תרופתי
2) שם התרופה
3) מינון התרופה ותדירות
4) הסיבה לנתינת התרופה
5) חתימה של הורה

חשוב לעדכן את הצוות לגבי מספרי הטלפון של אנשי הקשר למקרה חירום